Klub Żeglarski OstródaKlub Żeglarski Ostróda
# Życzenia dla:
Pogoda dla Ostródy # Pogoda dla Żeglarzy # NAJPOPULARNIEJSZY KLUB WARMI I MAZUR !
Klub Żeglarski Ostróda na  Facebook
Współpracujemy
Animex S.A. Morliny
JEANNEAU by Ostróda Yacht
Telewizja Ostróda
 
 
Klub Żeglarski Ostróda
 
 
Dane zawarte na stronie nie stanowią
oferty handlowej.

©2003-2018
Klub Żeglarski Ostróda
Szlak Wodny Ostróda - Iława - 47.20 km
Szlak Wodny Ostróda - Elbląg
Km
Opis Szlaku
Zdjęcie
Mapa

0.00

Przystań statków Żeglugi Ostródzko - Elbląskiej w Ostródzie.

Zobacz Zdjecie

0.40

Po lewej kluby żeglarskie (czarter jachtów, wypożyczalnia sprzętu wodnego)

Zobacz Zdjecie

1.00

W prawo odgałęzienie szlaku Piławek

1.40

Most kolejowy nad cieśniną łączącą oba ramiona Jeziora Drwęckiego linia kolejowa łącząca Ostródę z Morągiem (obecnie nieczynna).

Zobacz Zdjecie

4.50

Ujście do jeziora rzeki Liwy, której uregulowane koryto stanowi fragment kanału. Prąd słaby brzegi porośnięte szuwarami. Na tafli wody liczne nenufary i grążele. Po obu brzegach znaczny kompleks leśny Lasów Liwskich.

Zobacz Zdjecie

9.00

Z lewej leśniczówka Borsuki.

10.38

Śluza komorowa* Zielona. Długość komory 35m, szerokość wrót 3,55m, różnica poziomów wody 1,4m . głęb. 1,6 - 1,7m. W odległości ok. 1km na zachód (z lewej) wieś Liwa, ok. 700 mieszkańców. Istniejąca już w 1686r.

Zobacz Zdjecie

10.60

Ujście kanału ulgi*.

Zobacz Zdjecie

11.50

Most drogowy na drodze z Miłomłyna do wsi Liwa i Samborowa.

Zobacz Zdjecie

12.00

Z lewej osada Zacisze.

12.80

Z prawej stacja pomp melioracyjnych.

14.50

Z prawej, przed śluzą Miłomłyn, uchodzi do kanału szeroko rozlany i zarośnięty ciek wodny opływający półkolem od wschodu Miłomłyn.

14.94

Z lewej jaz.

15.00

Śluza komorowa Miłomłyn różnica poziomów wody 2,80m. pozostałe dane jak śluza Zielona. Za śluzą rozwidlenie szlaku - w lewo do Iławy, w prawo do Elbląga.

15.10

Most drogowy na trasie Miłomłyn - Zalewo. Kanał (przekop) jest o kilka metrów węższy od Kanału Elbląskiego. Po obu brzegach gęsty szpaler olch, świerków i malowniczych wierzb. Niektóre drzewa, zwłaszcza świerki, pamiętają czasy budowy kanału, gdyż wówczas zostały zasadzone olchy i wierzby są młodsze. Wody przybrzeżne porastają nenufary i grążele, których białe i żółte kwiaty stanowią duże urozmaicenie szlaku, woda czysta, widoczna na dnie roślinności.

Zobacz Zdjecie

16.60

Most drogowy na drodze z Miłornłyna do majątku Kamieńczyk i dalej do wsi Liwa. Z prawej, w odległości ok. 1,5 km, wieś i majątek Bynowo (PKS, sklep). Za mostem kanał ostro skręca na południe, by okrążyć znajdujące się na jego drodze pagórki morenowe, ciągnące się aż do Jeziora Karnickiego. Z prawej trasie towarzyszą pagórki morenowe, z lewej około półkilometrowy pas mokradeł.

Zobacz Zdjecie

18.80

Po obu brzegach kanału wieś Dębinka (PKS, sklep). Na kanale dwa mosty o podrzędnym znaczeniu.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

20.80

Most na drodze z Karnit do Bynowa. Majątek Kamity leży w odległości ok. 1,5km na płd. - zach. od Kanału, w pobliżu płd. brzegu Jeziora Kamickiego, nad jeziorem Kościół (80,4ha). Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1360 r. Po wojnie trzynastoletniej folwark Karnity otrzymali Schóneichowie (śląska szlachta), rycerze zaciężni, którym Krzyżacy nie mieli, czym zapłacić. Rod Schóneichów gospodarzył tu przez około 300 lat. W XVII w., synowie Zygmunta Schóneicha służyli królowi polskiemu pod nazwiskiem Krasnodębscy. Na przełomie XVIII i XIX w. zbudowano tu, zgodnie z popularnym wówczas stylem romantycznym, pseudogotycki pałac otoczony rozległym parkiem krajobrazowym. W parku znajdują się fragmenty sztucznej ruin obwarowań z bastionem, typowe dla romantyzmu. Obecnie w pałacu ładny ośrodek wypoczynkowy.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

21.50

Wrota bezpieczeństwa

Zobacz Zdjecie

22.00

Jezioro Karnickie pow. 123,3ha, dług. 2,5km. szer. 0,85km. głęb. 3,1m. W trakcie budowy kanału w poprzek jeziora, którego lustro wody leży o 2 m niżej od lustra wody jeziora Jeziorak, usypano nasyp w którym wykonano przekop (kanał). W celu wyrównania poziomu wody o obu częściach przedzielonego jeziora umieszczono w nasypie rury spełniające tę samą rolę, co w naczyniach połączonych. Długość kanału w nasypie 484m. Dla umocnienia skarp kanału w nasypie, obsadzono je gęsta roślinnością. Rosnące drzewa tworzą szpaler tak, że płynący kanałem w nasypie nie widać tego rozwiązania.

Zobacz Zdjecie

23.00

Z prawej, w odległości ok. 1,2km, wieś Wielowieś, wzmianka 1317 r. (PKS sklep). Kanał zatacza dwukilometrowe półkole, przechodzi pod dwoma mostami (mosty drogowe nad kanałem murowane są z cegły i kamieni polnych), mija położoną po obu brzegach małą wiś Mózgowo i wraca w kierunku zachodnim.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

25.01

Jezioro Douby wypełniają fragment rynny polodowcowej Jezioraka. Pow. 62,5ha. dług. 1,9km. szer. 6,49km, gleb. 3,7m. Jezioro ciągnie się południkowo o wśród polnych i łąkowych wzgórz morenowych. Linia brzegowa rozwinięta słabo, brzegi porośnięte trzciną. Część płn. jeziora za pomocą krótkiej strugi łączy się z jeziorem Piekło (Wejger) o pow. 36,2 ha, południowa cieśnina długości 1,9 km łączy z zatoką Jezioraka zwaną Kragą. Trasa szlaku kieruje się na płd. - zach. nad cieśniną most drogowy na drodze Zalewo - lława.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

26.50

Początek największego jeziora Pojezierza lławskiego, trzeciego co do wielkości jeziora regionu (po Śniardwach i Marach) - Jeziorak pow. z wyspami 3459,9ha. dług. 27,45km (najdłuższe Jezioro w Polsce), szer. 2,35km, głęb. 12m. Linia brzegowa silnie rozwinięta, na jeziorze 16 wysp i wysepek o łącznej powierzchni 246,5ha. Wyspa Wielka Żuława, położona w południowej części jeziora (Wielki Ostrów), jest największą wyspą śródlądową w Polsce (86ha) połączoną z lądem za pomocą promu. Za pomocą cieśnin lub krótkich strug Jeziorak łączy się z jeziorami: Płaskim (629,4ha), Rucewo Wielkie (218,8 ha), Rucewo Małe (167,5ha), Iławskim (156,5ha). Łabędˇ (309,4ha) i wspomnianym wyżej jeziora Dauby. Z leżącym na północy jeziora Ewingi łączy dwukilometrowy kanał, będący odgałęzieniem szlaku do Zalewa. Brzeg zach. Jezioraka na całej długości porasta mieszany las, wschodni tylko w części środkowej.

Zobacz Zdjecie

27.00

Z lewej w odległości ok. 2km wieś Urowo, lokowana na 1346 r. (PKS, sklep, szkoła), z prawej majątek Gubławki; a bliżej brzegu z lewej osada leśna Chmielówka. U wylotu zatoki Kraga wyspa Łąkowa albo inaczej Zielony Ostrów, a dalej Gierczak.

Zobacz Zdjecie

28.30

Odgałęzienie (na jeziorze) szlaku do Zalewa.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

32.00

Z lewej osada Jezierzyce, a w niewielkiej odległości od brzegu wieś Makowo (poczta, bar, ośrodki wypoczynkowe).

Zobacz Zdjecie

33.00

Z lewej osada Jażdżówki, gdzie Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Dzieci i Młodzieży; Jeziorka prawej zatoka Jezioraka zwana Widłągi.

40.80

Z lewej rozproszona wzdłuż brzegu wieś Szalkowo

44.80

Przedmieście Iławy Lipowy Dwór (domki jednorodzinne). Pomost kąpieliska miejskiego, dalej ładny trakt spacerowy.

46.00

Zatoka Policyjna (z lewej). Pod mostem wypływa rz. Iławka - prawy dopływ Drwęcy, szlak kajakowy długości 17km. Przed mostem przystań i siedziba Policji Wodnej.Po prawej Kuby żeglarskie, przystanie wodne (czartery jachtów, wypożyczalnie sprzętu wodnego).

Zobacz Zdjecie

47.20

Przystań statków Żeglugi Ostródzko - Elbląskiej. Przed hotelem "Kormoran" plaża i kąpielisko.

Zobacz Zdjecie
Źródłem Informacji o szlakach wodnych jest miniprzewodnik "Kanał Ostródzko - Elbląski" oraz strony internetowe.