Klub Żeglarski OstródaKlub Żeglarski Ostróda
# Życzenia dla:
Pogoda dla Ostródy # Pogoda dla Żeglarzy # NAJPOPULARNIEJSZY KLUB WARMI I MAZUR !
Klub Żeglarski Ostróda na  Facebook
Glosuj Na Nas
Współpracujemy
Animex S.A. Morliny
JEANNEAU by Ostróda Yacht
 
Sklep Żeglarski RAKSA
 
Telewizja Ostróda
 
 
Klub Żeglarski Ostróda
 
 
Dane zawarte na stronie nie stanowią
oferty handlowej.

©2003-2016
Klub Żeglarski Ostróda
Szlak Wodny Ostróda - Iława - 47.20 km
Szlak Wodny Ostróda - Elbląg
Km
Opis Szlaku
Zdjęcie
Mapa

0.00

Przystań statków Żeglugi Ostródzko - Elbląskiej w Ostródzie.

Zobacz Zdjecie

0.40

Po lewej kluby żeglarskie (czarter jachtów, wypożyczalnia sprzętu wodnego)

Zobacz Zdjecie

1.00

W prawo odgałęzienie szlaku Piławek

1.40

Most kolejowy nad cieśniną łączącą oba ramiona Jeziora Drwęckiego linia kolejowa łącząca Ostródę z Morągiem (obecnie nieczynna).

Zobacz Zdjecie

4.50

Ujście do jeziora rzeki Liwy, której uregulowane koryto stanowi fragment kanału. Prąd słaby brzegi porośnięte szuwarami. Na tafli wody liczne nenufary i grążele. Po obu brzegach znaczny kompleks leśny Lasów Liwskich.

Zobacz Zdjecie

9.00

Z lewej leśniczówka Borsuki.

10.38

Śluza komorowa* Zielona. Długość komory 35m, szerokość wrót 3,55m, różnica poziomów wody 1,4m . głęb. 1,6 - 1,7m. W odległości ok. 1km na zachód (z lewej) wieś Liwa, ok. 700 mieszkańców. Istniejąca już w 1686r.

Zobacz Zdjecie

10.60

Ujście kanału ulgi*.

Zobacz Zdjecie

11.50

Most drogowy na drodze z Miłomłyna do wsi Liwa i Samborowa.

Zobacz Zdjecie

12.00

Z lewej osada Zacisze.

12.80

Z prawej stacja pomp melioracyjnych.

14.50

Z prawej, przed śluzą Miłomłyn, uchodzi do kanału szeroko rozlany i zarośnięty ciek wodny opływający półkolem od wschodu Miłomłyn.

14.94

Z lewej jaz.

15.00

Śluza komorowa Miłomłyn różnica poziomów wody 2,80m. pozostałe dane jak śluza Zielona. Za śluzą rozwidlenie szlaku - w lewo do Iławy, w prawo do Elbląga.

15.10

Most drogowy na trasie Miłomłyn - Zalewo. Kanał (przekop) jest o kilka metrów węższy od Kanału Elbląskiego. Po obu brzegach gęsty szpaler olch, świerków i malowniczych wierzb. Niektóre drzewa, zwłaszcza świerki, pamiętają czasy budowy kanału, gdyż wówczas zostały zasadzone olchy i wierzby są młodsze. Wody przybrzeżne porastają nenufary i grążele, których białe i żółte kwiaty stanowią duże urozmaicenie szlaku, woda czysta, widoczna na dnie roślinności.

Zobacz Zdjecie

16.60

Most drogowy na drodze z Miłornłyna do majątku Kamieńczyk i dalej do wsi Liwa. Z prawej, w odległości ok. 1,5 km, wieś i majątek Bynowo (PKS, sklep). Za mostem kanał ostro skręca na południe, by okrążyć znajdujące się na jego drodze pagórki morenowe, ciągnące się aż do Jeziora Karnickiego. Z prawej trasie towarzyszą pagórki morenowe, z lewej około półkilometrowy pas mokradeł.

Zobacz Zdjecie

18.80

Po obu brzegach kanału wieś Dębinka (PKS, sklep). Na kanale dwa mosty o podrzędnym znaczeniu.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

20.80

Most na drodze z Karnit do Bynowa. Majątek Kamity leży w odległości ok. 1,5km na płd. - zach. od Kanału, w pobliżu płd. brzegu Jeziora Kamickiego, nad jeziorem Kościół (80,4ha). Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1360 r. Po wojnie trzynastoletniej folwark Karnity otrzymali Schóneichowie (śląska szlachta), rycerze zaciężni, którym Krzyżacy nie mieli, czym zapłacić. Rod Schóneichów gospodarzył tu przez około 300 lat. W XVII w., synowie Zygmunta Schóneicha służyli królowi polskiemu pod nazwiskiem Krasnodębscy. Na przełomie XVIII i XIX w. zbudowano tu, zgodnie z popularnym wówczas stylem romantycznym, pseudogotycki pałac otoczony rozległym parkiem krajobrazowym. W parku znajdują się fragmenty sztucznej ruin obwarowań z bastionem, typowe dla romantyzmu. Obecnie w pałacu ładny ośrodek wypoczynkowy.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

21.50

Wrota bezpieczeństwa

Zobacz Zdjecie

22.00

Jezioro Karnickie pow. 123,3ha, dług. 2,5km. szer. 0,85km. głęb. 3,1m. W trakcie budowy kanału w poprzek jeziora, którego lustro wody leży o 2 m niżej od lustra wody jeziora Jeziorak, usypano nasyp w którym wykonano przekop (kanał). W celu wyrównania poziomu wody o obu częściach przedzielonego jeziora umieszczono w nasypie rury spełniające tę samą rolę, co w naczyniach połączonych. Długość kanału w nasypie 484m. Dla umocnienia skarp kanału w nasypie, obsadzono je gęsta roślinnością. Rosnące drzewa tworzą szpaler tak, że płynący kanałem w nasypie nie widać tego rozwiązania.

Zobacz Zdjecie

23.00

Z prawej, w odległości ok. 1,2km, wieś Wielowieś, wzmianka 1317 r. (PKS sklep). Kanał zatacza dwukilometrowe półkole, przechodzi pod dwoma mostami (mosty drogowe nad kanałem murowane są z cegły i kamieni polnych), mija położoną po obu brzegach małą wiś Mózgowo i wraca w kierunku zachodnim.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

25.01

Jezioro Douby wypełniają fragment rynny polodowcowej Jezioraka. Pow. 62,5ha. dług. 1,9km. szer. 6,49km, gleb. 3,7m. Jezioro ciągnie się południkowo o wśród polnych i łąkowych wzgórz morenowych. Linia brzegowa rozwinięta słabo, brzegi porośnięte trzciną. Część płn. jeziora za pomocą krótkiej strugi łączy się z jeziorem Piekło (Wejger) o pow. 36,2 ha, południowa cieśnina długości 1,9 km łączy z zatoką Jezioraka zwaną Kragą. Trasa szlaku kieruje się na płd. - zach. nad cieśniną most drogowy na drodze Zalewo - lława.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

26.50

Początek największego jeziora Pojezierza lławskiego, trzeciego co do wielkości jeziora regionu (po Śniardwach i Marach) - Jeziorak pow. z wyspami 3459,9ha. dług. 27,45km (najdłuższe Jezioro w Polsce), szer. 2,35km, głęb. 12m. Linia brzegowa silnie rozwinięta, na jeziorze 16 wysp i wysepek o łącznej powierzchni 246,5ha. Wyspa Wielka Żuława, położona w południowej części jeziora (Wielki Ostrów), jest największą wyspą śródlądową w Polsce (86ha) połączoną z lądem za pomocą promu. Za pomocą cieśnin lub krótkich strug Jeziorak łączy się z jeziorami: Płaskim (629,4ha), Rucewo Wielkie (218,8 ha), Rucewo Małe (167,5ha), Iławskim (156,5ha). Łabędˇ (309,4ha) i wspomnianym wyżej jeziora Dauby. Z leżącym na północy jeziora Ewingi łączy dwukilometrowy kanał, będący odgałęzieniem szlaku do Zalewa. Brzeg zach. Jezioraka na całej długości porasta mieszany las, wschodni tylko w części środkowej.

Zobacz Zdjecie

27.00

Z lewej w odległości ok. 2km wieś Urowo, lokowana na 1346 r. (PKS, sklep, szkoła), z prawej majątek Gubławki; a bliżej brzegu z lewej osada leśna Chmielówka. U wylotu zatoki Kraga wyspa Łąkowa albo inaczej Zielony Ostrów, a dalej Gierczak.

Zobacz Zdjecie

28.30

Odgałęzienie (na jeziorze) szlaku do Zalewa.

Zobacz Zdjecie

Zobacz Zdjecie

32.00

Z lewej osada Jezierzyce, a w niewielkiej odległości od brzegu wieś Makowo (poczta, bar, ośrodki wypoczynkowe).

Zobacz Zdjecie

33.00

Z lewej osada Jażdżówki, gdzie Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy Dzieci i Młodzieży; Jeziorka prawej zatoka Jezioraka zwana Widłągi.

40.80

Z lewej rozproszona wzdłuż brzegu wieś Szalkowo

44.80

Przedmieście Iławy Lipowy Dwór (domki jednorodzinne). Pomost kąpieliska miejskiego, dalej ładny trakt spacerowy.

46.00

Zatoka Policyjna (z lewej). Pod mostem wypływa rz. Iławka - prawy dopływ Drwęcy, szlak kajakowy długości 17km. Przed mostem przystań i siedziba Policji Wodnej.Po prawej Kuby żeglarskie, przystanie wodne (czartery jachtów, wypożyczalnie sprzętu wodnego).

Zobacz Zdjecie

47.20

Przystań statków Żeglugi Ostródzko - Elbląskiej. Przed hotelem "Kormoran" plaża i kąpielisko.

Zobacz Zdjecie
Źródłem Informacji o szlakach wodnych jest miniprzewodnik "Kanał Ostródzko - Elbląski" oraz strony internetowe.